Ugrás a fő tartalomra
Táplálkozás

A gyömbér hatása: 4 fontos előny

A gyömbér hatása: 4 fontos előny
MyproteinHU
Író és szakértő3 hónap Ago
MyproteinHU profiljának megtekintése

Biztosan hallottál már róla, hogy a gyömbér tea mennyire jó hatással van az immunrendszerünkre, de vajon tudod, pontosan mitől is ennyire egészséges és izgalmas ez a sokoldalú fűszernövény? Cikkünkből megismerheted, pontosan mi is a gyömbér hatása!

Tudtad, hogy kínálatunkban találsz egy olyan gumicukor vitamint is, amely nem csak a gyömbér, de a kurkuma erejét is felhasználja, hogy megfűszerezze élettel a hétköznapjaid? Ráadásul, ha a VITAMINBLOG kódot használod, 35% kedvezménnyel szerezheted be ezt a terméket épp ugyanúgy, mint a vitamin és ásványi anyag listaoldalunkon található összes különleges és hatékony formulát!

Pontosan mi az a gyömbér?

A közönséges gyömbér egy gyógy- és fűszernövény, amelyet már az időszámításunk előtt is ismertek és használtak, mind traciodnális gyógynövényként, mind ízesítőként. Illata és íze is rendkívül sajátos és különleges, kissé csípős és kesernyés. Gyökérgumóját nyersen is felhasználják, de őrölt formában is megvásárolhatjuk, sőt, akár cukrozva, azaz kandírozva is.

Mi a gyömbér hatása?

1. Gyulladáscsökkentő hatást fejthet ki a szervezetünkben

Egy tanulmány1 beszámol róla, hogy a gyömbér hatása a gyulladáscsökkentés terén igen erőteljes, ami valószínűleg a gyulladásos folyamatok végbemenetelét elősegítő citokin molekulák szintjének a csökkentésével van összefüggésben, illetve ugyanez a tanulmány rámutatott arra is, hogy a kísérletben szereplő porckopással küzdők a fájdalom enyhüléséről számoltak be a gyömbér fogyasztásának elkezdése kapcsán.

2. Képes lehet csillapítani a hányást és hányingert

Egy tanulmányban azt vizsgálták, mi is pontosan a gyömbér hatása a hányás és hányinger kapcsán: azt állapították meg, hogy a kemoterápián áteső betegek életminőségén jelentősen javított a gyömbér fogyasztása2, de hasonló eredményekre jutottak a hányással és hányingerrel küszködő várandós nők vizsgálata során is3.

3. Fájdalomcsillapító hatással bírhat

Egy kísérlet azt állapította meg komoly menstruációs fájdalmakkal küzdő nők esetében, hogy a gyömbér enyhített a fájdalmak súlyosságán.4

4. Jó hatással lehet az anyagcserére

A gyömbér és a különböző anyagcserezavarok közötti kapcsolatot számos alkalommal kutatták. Ezek a tanulmányok azt állapították meg, hogy a gyömbér segíthet az éhgyomri vércukor, az inzulinérzékenység és az inzulinrezisztencia csökkentésében is.5

Mielőtt azonban bármilyen változtatást iktatnál be az étrendedbe, azt javasoljuk, mindenképp konzultálj egy szakorvossal - a fenti megállapítások nem minősülnek egészségügyi tanácsnak, ráadásul egy szakember nem csupán megbízható tanácsokkal láthat el, de az összes felmerülő kérdésedre pontos választ tud majd adni!

Gyömbér hatása

Gyömbér tea készítés

Természetesen több gyömbér tea recept is létezik, de alapjában véve a gyömbér tea készítés nem nagy ördöngösség: a gyömbér mellett csupán citromra, mézre és vízre lesz szükséged, valamint egy kis fahéj és citromfű is jól jöhet, ha még különlegesebb ízre vágysz. Ismerd meg a mi kedvenc gyömbér tea receptünket!

Gyömbér tea készítése lépésről-lépésre:

  1. Először forralj fel egy liter vizet, amibe egy kis fahéjat is tehetsz, majd két perc után húzd le a tűzről.
  2. Mosd meg a 60 gramm gyömbért, majd reszeld bele a forró vízbe, amihez adj hozzá 4 evőkanál mézet és egy citrom levét is, illetve 1 szál citromfüvet, ha szereted.
  3. Hagyd állni 10 percet lefedve, majd szűrd le és már ihatod is!
Gyömbér tea

Gyakori kérdések a gyömbér hatása kapcsán

Mi a gyömbér tea hatása?

A gyömbér tea hatása nem csak a gyömbér egészségügyi előnyeiben rejlik, hiszen a forró ital önmagában is nagyon kellemes egy hideg téli napon, amikor éppen megfázással küszködünk, ráadásul a vitamin-és ásványi anyag tartalma is igazi tápanyagbomba a szervezetünk számára.

Mi a gyömbér hatása a májra?

Egy tanulmány megállapítása szerint a gyömbér hatása pozitív lehet a májra egyes tanulmányok szerint. Egy kutatás eredményei alapján bizonyos májbetegségek esetén képes lehet a kóros értékeket jó irányba befolyásolni.6

Milyen a gyömbér hatása a férfiakra?

A gyömbér hatása a férfiakra egy olyan kérdés, amelyben mindenképp további kutatásokra van szükség, hogy egyértelmű következtetéseket vonhassunk le, azonban az eddigi vizsgálatok alapján született néhány pozitív feltételezés. A kutatások állítása szerint a tradícionális gyógyászatban a gyömbér használata általános volt a szexuális vágy és a libidó növelése kapcsán7. Egy tanulmány megállapítása szerint a gyömbér hatással lehet a vérkeringés felélénkítésére8, illetve a vérnyomás csökkentésére is9, amelyek pozitívan hathatnak a libidóra, míg egy kutatás eredményei szerint a gyömbér szerepet játszhat az oxidatív stressz csökkentésében9, amely egy tanulmány eredményei alapján a termékenységet és a szexuális funkciókat is jó irányba befolyásolhatja10. Egy állatokon végzett kísérlet arra az eredményre jutott, hogy a gyömbér a tesztoszteron termelésének a növekedéséhez is hozzájárulhat a vérkeringés felélénkítése, az oxidatív stressz csökkentése és a luteinizáló hormon termelésének a növelése által11. Mindenképp szeretnénk azonban hangsúlyozni, hogy a kutatások eredményei semmiképpen sem minősülnek egészségügyi javaslatnak: mielőtt bármilyen változtatást iktatnál be az étrendedbe, mindenképp konzultálj egy szakorvossal, aki minden kérdésedre választ ad és segíthet a lehető legegészségesebb szokások kialakításában!

Mi a gyömbér shot hatása?

A gyömbér shot hatása a gyömbér egészségügyi előnyeit tartogatja magában, hiszen egy koncentrált, gyömbérből készült italról van szó. Ha szereted ennek a fűszernövénynek a különleges ízét, akkor akár a gyömbér tea, akár a gyömbér shot nagyon jó módszer lehet a fogyasztására, ráadásul a shot receptje nagyon egyszerű! Csupán 50 gramm tisztított gyömbérre, 2 citrom darabokra vágott húsára, fél liter vízre és 2-3 evőkanál mézre lesz szükséged, amelyet leturmixolsz, majd átszűröd, és már fogyaszthatod is. Akár egy kis kurkumával is ízesítheted, ami szép színt is ad majd az italnak!

Miért hasznos a gyömbér kapszula?

A gyömbér kapszula rendkívül egyszerű, gyors és praktikus módszer arra, hogy bevidd a gyömbért a szervezetedbe, hiszen elképzelhető, hogy nem mindig van lehetőséged gyömbér teát főzni, vagy éppen nem szereted a gyömbér shot karakteres ízét. Próbáltad már a kurkuma és gyömbér gumicukrot, ami finom őszibarackos ízesítéssel gondoskodik arról, hogy élvezhesd ezeknek a természetes fűszernövényeknek az összes egészségügyi előnyét?

Mi a különbség a gyömbér és a gyömbérgyökér között?

A gyömbérgyökér és a gyömbér két teljesen más növény, amelyek semmilyen rokonságban nem állnak egymással: valószínűleg a gyömbérgyökér az erőteljes, aromás illata okán kapta ezt a nevet.

Üzenet

A gyömbér hatása a szervezetünkre rendkívül sokrétű, nem véletlenül nevezik ezt a fűszernövényt superfoodnak is: próbáld ki, a gyömbér tea vagy éppen a gyömbér kapszula hogyan támogatja a szervezetedet a mindennapokban! Ne feledd, ha a célod az immunerősítés, mindenképpen érdemes átböngészned teljes vitamin és ásványi anyag-kínálatunkat, amelyek közül az összes terméket 35% kedvezménnyel szerezheted be a VITAMINBLOG kód használatával!

Írta: Révai Zsófia

Cikkeink kizárólag információs és tanulási célokra szabad felhasználni, és nem vehetőek orvosi tanácsnak. Ha kétségei vannak konzultáljon egészségügyi szakemberrel, mielőtt étrend-kiegészítőket használna, vagy jelentős változásokat vezetne be étkezési szokásaiban.

1: Mozaffari-Khosravi H., Naderi Z., Dehghan A., Nadjarzadeh A., Fallah Huseini H. Effect of ginger supplementation on proinflammatory cytokines in older patients with osteoarthritis: Outcomes of a randomized controlled clinical trial. J. Nutr. Gerontol. Geriatr. 2016;35:209-218. doi: 10.1080/21551197.2016.1206762. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

2: Sanaati F., Najafi S., Kashaninia Z., Sadeghi M. Effect of ginger and chamomile on nausea and vomiting caused by chemotherapy in Iranian women with breast cancer. Asian Pac. J. Cancer Prev. 2016;17:4125-4129. [PubMed] [Google Scholar]

3: Ensiyeh J., Sakineh M.-A.C. Comparing ginger and vitamin B6 for the treatment of nausea and vomiting in pregnancy: A randomised controlled trial. Midwifery. 2009;25:649-653. doi: 10.1016/j.midw.2007.10.013. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

4: Rahnama P., Montazeri A., Huseini H.F., Kianbakht S., Naseri M. Effect of zingiber officinale R. rhizomes (ginger) on pain relief in primary dysmenorrhea: A placebo randomized trial. BMC Complement. Altern. Med. 2012;12:92. doi: 10.1186/1472-6882-12-92. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

5: Makhdoomi Arzati M., Mohammadzadeh Honarvar N., Saedisomeolia A., Anvari S., Effatpanah M., Makhdoomi Arzati R., Yekaninejad M.S., Hashemi R., Djalali M. The effects of ginger on fasting blood sugar, hemoglobin A1c, and lipid profiles in patients with type 2 diabetes. Int. J. Endocrinol. Metab. 2017;15:e57927. doi: 10.5812/ijem.57927. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

6: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4834197/

7: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5422695/

8: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16157513/

9: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30972845/

10: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32323352/

11: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316093/

MyproteinHU
Író és szakértő
MyproteinHU profiljának megtekintése
myprotein