Az nem is kérdés, hogy a zöldségeket nagyon fontos rendszeresen beiktatnunk a táplálkozásunkba, hiszen számos olyan tápanyagban gazdagok, amelyekre a szervezetünknek hatalmas szüksége van, de gondoltál már ezekre az ételekre lehetséges proteinforrásként? A zöldségek fehérjetartalma sok esetben jóval nagyobb lehet, mint ahogy azt elsőre feltételeznénk! Épp ezért nagyon hasznos, ha tisztában vagy vele, melyek azok a fehérjedús zöldségek, amelyek kihúzhatnak a bajból, ha a nap végén döbbensz rá, hogy még jócskán van mit behoznod a proteinbeviteledet illetően.
Nem csak a zöldségek, de a gyümölcsök is tartogathatnak meglepetéseket a proteintartalmat illetően: korábbi cikkünkből kiderül, melyek a fehérjedús gyümölcsök, de a proteinben gazdag élelmiszerekről átfogó cikket is készítettünk, hogy a segítségedre legyen a mindennapi menütervezésben!
Ha nem bízol semmit a véletlenre, érdemes beszerezned egy (vagy akár több) fehérjeport is, ami bármikor gyors és praktikus megoldás lehet, hogy felturbózhasd a proteinbeviteled: fehérje listaoldalunkról ráadásul bármelyik terméket 35%-os exkluzív kedvezménnyel szerezheted be, ha a kizárólag blogunk olvasóinak szóló PROTEINBLOG kódot használod!
A zöldségek fehérjetartalma / 100 gramm: a legjobb fehérjedús zöldségek
Brokkoli
- Kalória: 34 kcal
- Fehérje: 2,82 gramm
- Zsír: 0,37 gramm
- Szénhidrát: 6,64 gramm
Zöldborsó
- Kalória: 81 kcal
- Fehérje: 5,42 gramm
- Zsír: 0,4 gramm
- Szénhidrát: 14,4 gramm
Spenót
- Kalória: 23 kcal
- Fehérje: 2,86 gramm
- Zsír: 0,39 gramm
- Szénhidrát: 3,63 gramm
Kelbimbó
- Kalória: 43 kcal
- Fehérje: 3,38 gramm
- Zsír: 0,3 gramm
- Szénhidrát: 8,95 gramm
Spárga
- Kalória: 20 kcal
- Fehérje: 2,2 gramm
- Zsír: 0,12 gramm
- Szénhidrát: 3,88 gramm
Csemegekukorica
- Kalória: 86 kcal
- Fehérje: 3,27 gramm
- Zsír: 1,35 gramm
- Szénhidrát: 18,7 gramm
Edamame
- Kalória: 121 kcal
- Fehérje: 11,9 gramm
- Zsír: 5,2 gramm
- Szénhidrát: 8,91 gramm
Articsóka
- Kalória: 47 kcal
- Fehérje: 3,27 gramm
- Zsír: 0,15 gramm
- Szénhidrát: 10,5 gramm
Lencse
- Kalória: 352 kcal
- Fehérje: 24,6 gramm
- Zsír: 1,06 gramm
- Szénhidrát: 63,4 gramm
Shiitake gomba
- Kalória: 34 kcal
- Fehérje: 2,24 gramm
- Zsír: 0,49 gramm
- Szénhidrát: 6,79 gramm
Csicseriborsó
- Kalória: 378 kcal
- Fehérje: 20,5 gramm
- Zsír: 6,04 gramm
- Szénhidrát: 63 gramm
Vörös vesebab
- Kalória: 337 kcal
- Fehérje: 22,5 gramm
- Zsír: 1,06 gramm
- Szénhidrát: 61,3 gramm
Kelkáposzta
- Kalória: 35 kcal
- Fehérje: 2,92 gramm
- Zsír: 1,49 gramm
- Szénhidrát: 4,42 gramm
Fekete bab
- Kalória: 341 kcal
- Fehérje: 21,6 gramm
- Zsír: 1,42 gramm
- Szénhidrát: 62,4 gramm
Szójababcsíra
- Kalória: 122 kcal
- Fehérje: 13,1 gramm
- Zsír: 6,7 gramm
- Szénhidrát: 9,57 gramm
Miért érdemes sok zöldséget fogyasztanunk?
A zöldségek fehérjetartalma mellett természetesen számos más érv is amellett szól, hogy rendszeresen fogyasszuk ezeket a tápanyagban gazdag élelmiszereket. Lássuk, melyek ezek:
A zöldségek legtöbbje alacsony kalória- és zsírtartalmú
Mivel a legtöbb zöldség természetes módon kevés kalóriát és zsírt tartalmaz, így nagyon könnyű olyan fogásokat varázsolni belőlük, amelyek még egy szigorú diétába is beilleszthetőek. Ha este jössz rá, hogy már nem maradt túl sok a napi kalóriakeretedből, vagy éppen arra vágysz, hogy nagyobb mennyiségű ételt ehess, aminek mégsem túl magas az energiatartalma, a fehérjében kevésbé gazdag és a fehérjedús zöldségek egyaránt tökéletes opciót jelenthetnek!
A legtöbb zöldség gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban
A szemkápráztatóan színes zöldségek igazi vitaminbombák: érdemes minél többfélét fogyasztanod belőlük, hiszen a különböző zöldségek más-más tápanyagból juttatnak jelentősebb mennyiséget a testedbe. Próbáld ki fantáziadús saláta receptjeinket, amelyek segítenek benne, hogy könnyedén turbózhasd fel a szervezeted létfontosságú vitaminokkal és ásványi anyagokkal!
Számos zöldség remek rostforrás a szervezetünknek
Korábbi, élelmi rostokról szóló cikkünkből megismerheted, mik is a rostfogyasztás főbb előnyei: többek között az emésztésünk és az immunrendszerünk egészsége szempontjából is nagyon fontos, hogy elegendő rostot fogyasszunk, ebben pedig a zöldségek hatalmas segítségünkre lehetnek!
A zöldségek sokféleképpen elkészíthető, ízletes alapanyagok
Gondolj csak bele, hányféleképpen fogyaszthatod a különféle zöldségeket: például a paradicsomot nyersen is eheted a szendvicsed mellé, de egy tésztaszósz fő alapanyagaként is nélkülözhetetlen a konyhában, vagy ott van például a brokkoli, ami krémlevesként is fenséges, de párolva tökéletes köret lehet bármilyen húsok mellé. Mindenki könnyen megtalálhatja azokat a zöldségeket, amelyeket szeret és szívesen fogyaszt, hiszen annyi lehetőség közül választhatunk, ráadásul egy-egy fűszer segítségével még különlegesebbé varázsolhatjuk őket: akár indiai, olasz, vagy éppen ázsiai ízvilágot is megidézhetünk!
Üzenet
A zöldségek fehérjetartalma sokszor jelentősebb lehet, mint gondolnád: ez még egy ok arra, hogy ezeket a színes és egészséges élelmiszereket még nagyobb mennyiségben fogyaszd! Már csak annyi a dolgod, hogy kiválaszd a fehérjedús zöldségek közül a kedvenceid, és máris indulhat a menütervezés!
Írta: Révai ZsófiaTovábbi cikkek a témában
Cikkeink kizárólag információs és tanulási célokra szabad felhasználni, és nem vehetőek orvosi tanácsnak. Ha kétségei vannak konzultáljon egészségügyi szakemberrel, mielőtt étrend-kiegészítőket használna, vagy jelentős változásokat vezetne be étkezési szokásaiban.