Ugye ismerős a helyzet, amikor eszed a finom, édes szőlőt és hirtelen ráharapsz a keserű, kellemetlen, apró magjára. Felmerül a kérdés: Nem lenne jobb ez a gyümölcs is mag nélkül? A válasz ugyan meglepő, de nem! Már maga a gyümölcs is vitaminban és antioxidánsban gazdag, de a magjai azok, amik ezeknél sokkal izgalmasabb dolgokat tartogatnak számunkra. És hogy miért annyira kézenfekvő, ezt a superfood-ot előállítani? Mert tulajdonképpen a borgyártás mellékterméke, s így nemcsak egy finom palack borunk lesz, hanem az egyik legerősebb, természetes antioxidánst is magunkhoz vehetjük.
Mi az a szőlőmag kivonat?
A szőlőt, mind táplálkozási, mind gyógyászati célból évezredek óta használják. Már az egyiptomiak is fogyaszthatták, több mint 6000 éve és számos ősi görög filozófus tett említést a szőlő –amiből a bor készült– gyógyító erejéről. Az európai népi gyógyítók, parasztorvosok kenőcsöt készítettek a bőr- és szembetegségek kezelésére. A szőlőleveleket vérzés, gyulladás és fájdalomcsillapító hatása miatt, –mint például az aranyér– okozta bántalmakra alkalmazták. A gyümölcse a torokfájás, míg a szárított termése (mazsola) a székrekedés ellen bizonyult hatásosnak.
Dr. Szentgyörgyi Albert, a Nobel-díjas tudós 1936-ban írt a szőlőmag pozitív hatásairól. Elsőként jelentette ki, hogy a szőlőmag minden jel szerint a legerősebb természetes antioxidáns.
A szőlő magjai, de főként a kivonatuk, kétségtelenül az egyik legerősebb antioxidáns, amit a természetben találhatunk. Rendkívüli gazdag bioflavonoidokban és főszerepet vállal a harcban a szabadgyökök ellen. Legalább hússzor erősebb, mint az E-vitamin. Ugyanez a tulajdonsága a C-vitaminnal szemben ötvenszer nagyobb. A szabad gyökök jelenléte sok problémát okoznak, ezeknek tudható be a testben végbemenő öregedés, és a test általános leépülés folyamata. Az immunrendszer ellen dolgozva idézik elő a krónikus betegségeket és a szervezet leépüléséhez vezető káros folyamatokat. Ezek visszafordíthatók antioxidánsok segítségével, melyek szabályozzák az oxidációt, így azok ott és akkor mennek végbe, ahol és amikor a szervezet számára előnyös.
A szőlőmag kivonat olyan gyógynövény, amelyet elsősorban magas proantocianidin, linolsav, komplex flavonoid tartalma miatt használnak. Ezek a vegyületek a gyümölcs héjában és húsában is megtalálhatók kisebb mennyiségben. A kivonat legfőbb hatóanyagai a polifenolok közé tartozó proantocianidinek vagy OPC (oligomer proantocianidin) vegyületek. A proantocianidin antioxidáns tulajdonságokkal bíró bioflavonoid, amely segítik fenntartani a jó vérkeringést, erősítik a hajszálerek falát. A jó hajszálkeringés különösen az agy, a szem és a végtagok, ízületek működésében fontos és enyhíti a visszértágulat és az érszűkületből eredő lábfájás tüneteit is. Át tudnak haladni a vér-agy gáton, így védik az agysejteket és idegi szöveteket az oxidációs károsodástól.
Szerepe van a bőr rugalmasságának megőrzésében, emellett fékezi a ráncok képződését és óvja a bőrszövetet melanoma ellen. Ezen kívül nem csak a bőrt, de a hajat és a körmöket is ápolja, egészségesen tartja.
Különösen ajánlott azok számára, akik sokat ülnek a számítógép képernyője előtt.
Rendszeres fogyasztásával megelőzhető az öregedéssel együtt járó kognitív hanyatlás, megőrizhető a szellemi frissesség.
A szőlőmag kivonat kalciummal való szedésével fokozhatjuk a csontképződést, megerősíthetjük a csontok szerkezetét, így elkerülhetjük, illetve csökkenthetjük a csontritkulást.
Free Radical Biology and Medicine című szaklap számolt be arról a kutatásról, hogy a szőlőmag kivonatból készült kenőcs helyileg alkalmazva gyorsítja a sebgyógyulást és fokozza a bőr regenerálódását.
A szőlőmag kivonat a sportban
A szőlőmag kivonatát fogyasztók a sérülésekből gyorsabban gyógyulnak, fizikai és szellemi teljesítményük az élet minden területén növekszik. Az idősebb, de a fiatal sportolók is egyfajta doppinghatást feltételeznek. A szervezet oxigénellátását javítja, azáltal, hogy elősegíti a vörösvértestek szétválását így a hemoglobin több oxigént képes szállítani a sejtekhez, jobb a káros anyagok oxidációja. Az izmokból gyorsabban távozik a fáradtságot okozó tejsav. Orvosok szerint a visszér elleni gyógyszerek egyik alapanyaga az érfalakat erősítő és rugalmassá tevő szőlőmag kivonat, ami egyben segíti a zsírégetést és enyhén vízhajtó hatású.
Konklúzió
A szőlőfogyasztás sok évezredes múltra tekint vissza. Egészségmegőrző és gyógyító hatását már az ókorban is ismerték. Az akkoriban még bor formájában bevitt antioxidáns mára már az egyik legfoglalkoztatottabb superfood lett. A szőlőmag hatóanyagainak köszönhetően hozzájárulhatnak a szervezetünkben zajló káros oxidatív folyamatok gátlásához. A benne található polifenolok elősegíthetik a sejtek védelmét a szabadgyökök okozta károsító hatásaival szemben. Jobb vérellátást biztosítva szerveinknek, javul az általános egészségünk és támogatja a fizikai és szellemi teljesítményünket az élet minden területén.
Cikkeink kizárólag információs és tanulási célokra szabad felhasználni, és nem vehetőek orvosi tanácsnak. Ha kétségei vannak konzultáljon egészségügyi szakemberrel, mielőtt étrend-kiegészítőket használna, vagy jelentős változásokat vezetne be étkezési szokásaiban.
- Longe, J., ed. The Gale Encyclopedia of Alternative Medicine, second edition, 2004.
- Memorial Sloan-Kettering Cancer Center web site: “About Herbs: Grape seed extract.”
- National Center for Complementary and Alternative Medicine: “Herbs at a Glance: Grape seed extract.”
- Natural Standard Patient Monograph: “Grape seed extract.”
- http://www.umm.edu/health/medical/altmed/herb/grape-seed
- http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/sziv_es_errendszeri_betegsegek_megelozese/cikkek/szolomag_kivonata_es_olaja_is_egeszseges/20150910165354?autorefreshed=1