Benned is felmerült már a kérdés, a kreatin edzés előtt vagy után hasznosabb a szervezeted számára? Cikkünk segít megoldani ezt a problémát és megadja a választ, ráadásul ahhoz is hozzájárulunk, hogy blogunk olvasójaként különleges kedvezménnyel juthass hozzá ehhez a táplálékkiegészítőhöz! Kreatin listaoldalunk minden termékét 35% kedvezménnyel vásárolhatod meg a KREATINBLOG kód használatával.
Mi az a kreatin?
Elsőként érdemes röviden tisztázni a fogalmat: a kreatin egy olyan vegyület, amely megtalálható különböző élelmiszerekben, mint például a marhahús, a sertéshús, vagy a halak, de a szervezetünkben is termelődik a májban, a vesékben és a hasnyálmirigyben.
A testünk napi szinten az izmokban tárolt kreatin 1-2 százalékát bontja le. Annak, hogy ezt szervezetünk pótolni is tudja, két módja lehetséges: a vegyület előállítása a rendelkezésre álló aminosavakból, vagy a táplálékból (húsokból, halakból) való kinyerése.
A testünkben a kreatin a foszfagénnel egyesülve alkotja a foszfokreatint (PCr). Az intenzív, robbanékonyságot igénylő mozgások során, mint például a nagy súllyal történő guggolás, vagy a rövid sprintek, a szervezetünk kreatint használ fel az ATP előállításához, hogy fedezhesse az energiaigényünket. Ebből következik, hogy képességünk, hogy jól teljesítsünk a magas intenzitású edzéseken, nagyban függ attól, hogy az izmaink megfelelő mennyiségű ATP-hez jutnak-e. A PCr ezért rendkívül fontos a teljesítményünk szempontjából, hiszen segítséget nyújt a testünknek az energiakifejtés folyamatában elengedhetetlen ATP előállításában, így tovább leszünk képesek intenzíven edzeni.
A szervezetünk a PCr-t üzemanyagként is használja a súlyzós edzéshez vagy sprinthez hasonló mozgásformák gyakorlása során: ha mindent megteszünk azért, hogy felturbózzuk a testünk PCr-raktárait, akkor nagyobb eséllyel fogjuk tudni elvégezni az utolsó, extra nehéz ismétléseket is.
Továbbgondolva a kérdést, levonhatjuk a következtetést, miszerint a kreatin növeli a fizikai teljesítményt a rövid, sorozatos, nagy intenzitású mozgás során.
Kreatin edzés előtt vagy után - mikor szedjük?
Már mindent tudsz a téma kapcsán, csak az a kérdés maradt benned, a kreatin edzés előtt vagy után hasznosabb a szervezeted számára? Máris itt a válasz: ebben a kérdésben korlátozott mennyiségű tudományos bizonyíték áll rendelkezésre1, így a tudomány mai állása szerint a kreatin edzés előtt vagy után is hasznos lehet a szervezeted számára, a lényeg sokkal inkább az, hogy légy konzisztens a fogyasztása kapcsán!
Üzenet
Kreatin edzés előtt vs. után? Már nem kell gondolkodnod, ha ezt a kérdést hallod, így csak az maradt hátra, hogy kiválaszd a számodra tökéletes terméket listaoldalunkról - és ne feledd a KREATINBLOG kedvezménykódot sem, hiszen ki tudna ellenállni a 35% kedvezménynek?
Cikkeink kizárólag információs és tanulási célokra szabad felhasználni, és nem vehetőek orvosi tanácsnak. Ha kétségei vannak konzultáljon egészségügyi szakemberrel, mielőtt étrend-kiegészítőket használna, vagy jelentős változásokat vezetne be étkezési szokásaiban.
1: Timing of Creatine Supplementation around Exercise: A Real Concern? – PMC (nih.gov)