Ugrás a fő tartalomra
Edzés

A leghatásosabb nyújtás gyakorlatok rögbi játékosoknak

A leghatásosabb nyújtás gyakorlatok rögbi játékosoknak
MyproteinHU
Író és szakértő2 év Ago
MyproteinHU profiljának megtekintése
A rögbi egy fizikailag megterhelő sport – futás, passzolások és kemény ütközések keveréke 80 percen keresztül. A játékosoknak még csak egy kevéske védőfelszerelésük sincs, ráadásul komoly erőre, gyorsaságra és jó állóképességre egyszerre van szükségük ehhez a játékhoz. Profi szinten a testre gyakorolt erőhatás mértékét rögbi közben egy autóbalesethez hasonlítják, de ez a sport még az amatőrök között is bődületes ütközéseket jelent. A testünket érő ilyen mértékű impulzusok és stressz után –bármilyen szórakoztató is legyen – fontos gondoskodnunk arról, hogy megóvjuk magunkat a jövőbeni sérülésektől, és elősegítsük a gyorsabb felépülést a mérkőzések után. A fizikai és a kardiovaszkuláris erőnlét megőrzése rendkívül lényeges ahhoz, hogy a szervezet képes legyen megbirkózni a játék okozta helyzetekkel. Ezen túlmenően fontos a hajlékonyság, a nyújtás gyakorlatok biztosítása annak érdekében, hogy az izmok és az ízületek ugyanolyan erősek legyenek, amikor a mérkőzésre és regenerálódásra kerül a sor.

Miért kellenek a nyújtás gyakorlatok a rögbiseknek?

A nyújtás az egészség és a fitnesz olyan aspektusa, amelyet sokan figyelmen kívül hagynak, pedig rendkívül fontos. A rendszeresen végzett nyújtás gyakorlatok biztosítják, hogy az izmok rugalmasak, erősek és egészségesek maradjanak.A nyújtásból adódó megnövekedett rugalmasság elősegíti a test ízületeinek mozgékonyságát és növeli a mozgási tartományukat. Ennek hiánya az izmok megrövidüléséhez és kötöttségéhez vezethet, ami viszont húzódásokat vagy szakadásokat idézhetnek elő, amelyek súlyos sérüléseket jelentenek.Mindannyiunk számára fontos, hogy végezzünk nyújtás gyakorlatokat és javítsunk a mobilitásunkon, így segítve az edzést és a mindennapi tevékenységeket.

A rögbijátékosok sem kivételek a rugalmasság igénye alól – elengedhetetlen a megfelelő nyújtási gyakorlatok végrehajtása. A rögbi állandó sebesség-, irányváltoztatást igényel, valamint számos technikai mozdulatot, mint például tackle-ek, sorfalak, ütközések és ruck-ok, amelyek megkövetelik, hogy a test tudjon alacsonyra ereszkedni, szempillantás alatt felkelni, azonnal irányt változtatni, emelni és ugrani. Ez azt jelenti, hogy a szervezetnek gyorsan és folyamatosan alkalmazkodnia kell a játékhoz.

Azok a rögbi játékosok, akik időt és energiát fektetnek a nyújtás gyakorlatokra és a mobilitásukra, segíthetnek csökkenteni az izmaik és ízületeik sérülésének kockázatát, és elég erős alapot építhetnek ahhoz, hogy elég fittek legyenek.
Nyújtás gyakorlatok rögbi játékosoknak

Az 5 hatásos nyújtás gyakorlat rögbi játékosoknak

A különböző, könnyen kivitelezhető nyújtás gyakorlatok segíthetnek abban, hogy ellenállóbb és erősebb testet építsünk fel, ami nem csak az edzést támogatja, de az általános játékmenetet is, amikor pályára lépünk.Győződjünk meg róla, hogy játék előtt és után is nyújtunk, enyhén melegítsünk be a nyújtás gyakorlatok megkezdése előtt, legyünk lassúak és egyenletesek, ügyelve arra, hogy minden mozdulatnál a megfelelő légzéstechnikát alkalmazzuk.A programon belül statikus és dinamikus nyújtás gyakorlatok keverékét is használhatjuk, de ügyeljünk arra, hogy az összes izomcsoporton menjünk át és soha ne kényszerítsük az izmot túlfeszítésre.Milyen következményekkel járhat, ha kihagyunk egy alapos nyújtást edzés után? Ebben a cikkünkben megmutatjuk!

Vállnyújtás keresztben

A nem elég hajlékony vállak merevséget okozhatnak a felsőtestben, különösen a nyakban és a hátban.Ez korlátozhatja a képességeinket, hogy optimális pozícióba kerüljünk játék közben, valamint rossz testtartáshoz vagy mozgáskorlátozottsághoz vezethet a mindennapi életben.A keresztben történő vállnyújtás egy gyors és egyszerű gyakorlat a váll mobilitására. Kövessük az alábbi lépéseket:
  1. Álljunk csípőszélességű terpeszben, laza térdekkel, hátra- és lehúzott vállakkal.
  2. Emeljük fel a jobb karunkat egyenesen magunk elé, majd egyenesen tartva mozgassuk át a testünk bal oldalára, úgy, hogy a mellkasunk közepét érintse, tehát a kezünk balra mutasson.
  3. A bal karunkkal fogjuk meg a jobb könyökünk felett vagy alatt, de soha ne a könyökízületnél. Választhatjuk a horgot is, így a jobb karunk a bal hajlított könyökünkben helyezkedik el.
  4. A bal kezünkkel vagy karunkkal gyakoroljunk nyomást jobb karunkra, hogy elmélyítsük a nyújtást.
  5. Tartsuk 20-30 másodpercig ezt a pozíciót. Mélyítsünk a nyújtáson és tartsuk további 10-20 másodpercig. Ha bármilyen fájdalmat érzünk, hagyjuk abba és csak addig menjünk el, amíg enyhe húzódást nem érzünk az izomban. Ügyeljünk arra, hogy ne kapkodjuk el és erőltessük túlságosan meg az izmot.

Fekvő térdnyújtás keresztben

A laza alsó hát, törzs- és ferde hasizmok segítenek felkészíteni a testet a mindenféle tekeredő vagy irányváltoztató mozgásra.A fekvő térdnyújtás keresztben egy olyan dinamikus nyújtás, amely segíthet a közép-alsó testünk mobilitásában. Kövessük az alábbi lépéseket:
  1. Feküdjünk hanyatt a földre, a karokat egyenesen nyújtsuk ki mindkét oldalra.
  2. Kezdjük azzal, hogy térdünket 90 fokos szögben behajlítjuk és emeljük fel a lábunkat a talajról. Tartsuk meg ebben a helyzetben.
  3. Miután a lábakat hajlított térddel felemeltük, lassan forgassuk a csípőnket és a térdünket bal oldalra a padló felé. Tartsuk a hátunkat a padlón és mozgassuk csak a csípőnket.
  4. Ebben a pozícióban tartsuk meg 20-30 másodpercig, majd lassan térjünk vissza a kiindulási helyzetbe, mielőtt jobbra forognánk.
  5. Mélyíthetjük a nyújtást, ha a kezünket a térdünk tetejére helyezzük és enyhén lefelé toljuk.

Combhajlító nyújtás

A combizmok olyan izmok csoportja, amelyek hajlamosak a húzódásra vagy akár a szakadásra is. Különösen azoknál a sportoknál, amelyek sok sebességváltást, sprintet és stop-start mozgást igényelnek, mint például a rögbi.A combhajlító nyújtása kiválóan lazítja ezeket és csökkenti a sérülések kockázatát. Kövessük az alábbi lépéseket:
  1. Álljunk csípőszélességű terpeszbe, laza térdekkel, hátra- és lehúzott vállakkal.
  2. Lépjünk előre a jobb lábunkkal úgy, hogy kissé a bal előtt legyen és enyhén hajlítsuk be a bal térdünket.
  3. A csípőnket kicsit húzzuk hátra úgy, hogy a jobb lábunk egyenes marad, míg a bal lábunkat behajlítjuk, a kezünket a bal combon pihentetjük térd felett.
  4. Érezzük a feszülést a lábunk hátulján, miközben hátratoljuk a csípőnket, majd tartsuk meg 20-30 másodpercig, ezután lassan térjünk vissza állóhelyzetbe, mielőtt a másik oldallal is megismételjük ezt.

Combfeszítő nyújtása állva

A lábunk elején található a combfeszítő, egy másik nagy izomcsoport, amely létfontosságú az alsótest mozgásához, különösen a futáshoz, a guggoláshoz és a gyors irányváltásokhoz.A combfeszítők nyújtásával kiválóan tarthatjuk őket kellően lazán, ez pedig segít csökkenteni a sérülések kockázatát. Kövessük az alábbi lépéseket:
  1. Álljunk csípőszélességű terpeszbe, laza térdekkel, hátra- és lehúzott vállakkal. Lehetünk közel egy falhoz, ha segítségre van szükségünk az egyensúlyunk megtartásához.
  2. Emeljük fel a jobb lábunkat magunk mögé a fenekünkhöz, térdünket és combunkat tartsuk egymás mellett, jobb kezünkkel pedig tartsuk a lábfejünket a cipőfűzőnél.
  3. Gyengéd feszülést kell éreznünk a lábunk elülső részén és kissé előre is tolhatjuk a csípőnket, hogy ez az érzés mélyüljön.
  4. Tartsuk így 20-30 másodpercig, majd lassan térjünk vissza állóhelyzetbe, mielőtt átváltanánk a másik lábunkra.

Térdelő csípőhajlító nyújtás

A csípő merevsége rossz futástechnikához és mozgásdinamikához vezethet, valamint a láb többi izomzatának túlzott feszességét okozhatják. A csípő nyújtása javíthatja a sebességünket, a stabilitásunkat és csökkenthetik a sérülések kockázatát.A térdelő csípőhajlító nyújtás nagyszerűen lazítja ezeket, csökkenti a hát alsó részére és a térdünkre nehezedő nyomást. Kövessük az alábbi lépéseket:
  1. Ereszkedjünk a jobb térdünkre, a lábfejünket fektessük a padlóra, a bal lábunkat pedig helyezzük közvetlenül magunk elé, a térdünknél behajlítva.
  2. Tartsuk a jobb térdünket 90 fokos szögben úgy, hogy a térd és a csípő egy vonalban legyen.
  3. Tegyük a kezünket csípőre, görgessük hátra és le a vállunkat, majd lassan toljuk előre a csípőnket az elülső térd felett (bal).
  4. Finoman nyomjuk előre a bal csípőnket. Tartsuk meg ezt a pozíciót 20-30 másodpercig, majd lassan térjünk vissza a kiindulóhelyzetbe, mielőtt átváltanánk a másik oldalra.
  5. Ismételjük meg mindkét oldalon párszor.
Nyújtás

Összefoglalás

Összességében nem számít, hogyan edzünk, milyen sportot űzünk vagy elemei-e a mindennapjainknak, a nyújtás gyakorlatokat és a mobilizációs programokat a legtöbb ember figyelmen kívül hagyja, ami viszont súlyosabb sérülésekhez vezethet.Ha gondoskodunk a nyújtásról az edzés és/vagy a meccsek előtt és után is, nagyban hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a testünk készen álljon az edzésre, és képes legyen hatékonyabban, gyorsabban regenerálódni. A nyújtásba való idő és energia befektetése biztosítja, hogy jobb edzéseink lehessenek, keményebben tudjunk teljesíteni a pályán, és a testünk mindenre felkészült legyen.A statikus és dinamikus nyújtást egyaránt iktassuk be a rutinunkba és szánjunk bőven időt a gyakorlatok elvégzésére, hogy nehogy túlfeszítsük az izmot azelőtt, mielőtt még az kellőképpen ellazulna. Egy jól összerakott terv sokféle nyújtás gyakorlatot tartalmaz, amelyek különböző izomcsoportokat céloznak meg, így biztosítva, hogy a testünk teljes körű kezelést kapjon.
MyproteinHU
Író és szakértő
MyproteinHU profiljának megtekintése
myprotein