A hiperextenzió egy közkedvelt gyakorlat, amely annak ellenére, hogy eredetileg az alsó hát erősítésére irányult, akár a farizmok és a combhajlítók hatékony edzésére is alkalmas. Tulajdonképpen a törzsemelés egy továbbfejlesztett, komplexebb változatáról van szó.
Miért kiváló gyakorlat a hiperhajlítás?
Sokakban felmerülhet azonban a kérdés, hogy a hiperhajlítás mire jó abban az esetben, ha valaki nem kíván testépítői babérokra törni. Nos, ennek a kiváló törzserősítő gyakorlatnak van egy kevésbé felkapott előnye, mégpedig, hogy a mai napjainkra nagyon is jellemző, hosszan tartó - és általában görnyedt testtartásban való - ülés következtében kialakult hátfájdalomra is megoldás lehet, kivitelezése ugyanis pontosan az ülés ellentéte, és az erősítés mellett szépen ki is nyújtható vele a hát. Ebben a helyzetben nem érdemes plusz súlyokkal terhelni az izmainkat, akiknek viszont a komolyabb izomtömeg elérése lebeg a szemük előtt, bátran vehetnek a kezükbe kézi súlyzókat vagy súlytárcsákat, és a progresszív túlterhelés elvét követve remek eredményre tehetnek szert. Alábbiakban bemutatjuk a hiperhajlítás helyes kivitelezését attól függően, hogy melyik izomcsoport fejlesztése van éppen reflektorfényben.
A hiperhajlítás gyakorlat fajtái és helyes kivitelezése
Hiperextenzió az alsó hátizmok erősítéséhez
- Akaszd be a lábszáradat a hiperextenziós pad alsó támasztékába, a kezedet tedd a tarkódra vagy fond össze a mellkasod előtt, majd dőlj előre addig, amíg a derékszakasz nem kezd el ívesedni!
- A hátizmok aktiválásával, egyenes tartással emelkedj olyan magasra, hogy a törzsed a lábaid meghosszabbítása legyen (tehát legyen velük egyvonalban)!
- Ereszkedj vissza, majd ismételd meg a gyakorlatot a kívánt ismétlésszámban!
Fontos, hogy a mozdulatot kontrolláltan, homorítás vagy domborítás nélkül végezd!
Farizomerősítő hiperhajlítás padon
- Akaszd be a lábszáradat a hiperextenziós pad alsó támasztékába, a kezedet tedd a tarkódra vagy fond össze a mellkasod előtt, majd dőlj előre addig, amíg a derékszakasz nem kezd el ívesedni! Enyhén hajlítsd be a térded és fordítsd kifelé a lábfejedet!
- Minimálisan homorított tartással emelkedj olyan magasra, hogy a törzsed a lábaid meghosszabbítása legyen! A mozdulat felső pontján feszítsd meg a farizmokat!
- Ereszkedj vissza, majd ismételd meg a gyakorlatot a kívánt ismétlésszámban!
Fontos, hogy a mozdulatot kontrolláltan, az alsó hátizmok csekély mértékű bevonásával végezd!
Egylábas hiperhajlítás a combos combhajlítókért
- Akaszd be az egyik lábszáradat a hiperextenziós pad alsó támasztékába, a másik lábadat emeld a támaszték fölé! A kezedet tedd a tarkódra vagy fond össze a mellkasod előtt, majd dőlj előre addig, amíg a derékszakasz nem kezd el ívesedni! A csípőd a pad szélén legyen!
- Minimálisan homorított tartással emelkedj olyan magasra, hogy a törzsed a lábaid meghosszabbítása legyen! A mozdulat felső pontján feszítsd meg a farizmokat!
- Ereszkedj vissza, majd ismételd meg a gyakorlatot a kívánt ismétlésszámban!
Fontos, hogy a mozdulatot kontrolláltan, az alsó hátizmok csekély mértékű bevonásával végezd!
Gyakran ismételt kérdések
Melyek a hiperextenziós pad típusai?
A hiperhajlítás végrehajtásához speciális padok állnak rendelkezésre - a vízszintes és a döntött. Az utóbbi általában 45°-os dőlésszöget jelent és gyakorlatilag megkönnyíti a mozdulat elvégzését.
Léteznek azonban kifejezetten hiperhajlító gépek is, amelyek egyszerre nyújtanak abszolút kényelmet és teszik a lehető legegyszerűbbé a dolgunkat, hiszen megfelelő dőlésszöget biztosítanak és a csigának köszönhetően akár súlyokat is beállíthatunk magunknak anélkül, hogy kézi súlyzókat kellene odacipelnünk.
A hiperhajlítás otthon is végezhető?
Ha nincs a közelünkben hiperextenziós pad, a gyakorlathoz akár fitnesz labdát is használhatunk, kellő odafigyeléssel a stabilitásra. Az otthoni hiperhajlítás másik lehetséges módszere pedig az egyszerű törzsemelés. Másik laternatíva lehet a nordikus combhajlítás (nordic curl).
A hiperhajlítás helyett milyen gyakorlatokkal érhetünk el hasonló eredményt?
Akik szeretnék megdolgoztatni alsó hátizmaikat és törzsüket, de nem rajonganak a hiperhajlításért, olyan egyéb mozdulatokból válogathatnak, mint például a román felhúzás, a fordított hiperextenzió (lábemelés padon), a törzsemelés talajon vagy fitnesz labdán, vagy a a jó reggel gyakorlat rúddal.
Összefoglalás
Bár a hiperhajlítás már csak az elnevezéséből adódóan is ijesztőnek tűnhet elsőre, a törzsizmok erősítése és az ülőmunka okozta derékfájdalom csökkentése érdekében érdemes beépíteni az edzéstervünkbe.
Írta: Barabás GabriellaÜtős hátedzés gyakorlatok a definiált hátizmokért
Cikkünk megmutatja, melyek azok a kihagyhatatlan hátedzés gyakorlatok, amelyek segítségével igazán kidolgozott hátizmokra tehetsz szert!
A lehúzás technikája, lehetséges hibák és megoldások
Ismered a lehúzás helyes kivitelezését? Nem része az edzéseidnek? Tudd meg, hogyan és miért érdemes beépíteni az edzéstervedbe!
A gurtni használata és előnyei
A gurtni használata sokak számára mumus lehet, pedig egy egyszerű segédeszközről van szó, amely azonban nagyszerű eredményekhez vezethet.