Csak elég ránéznünk egy táncosra, és a fizikumán máris láthatjuk, hogy milyen komoly munka van mögötte, és hogy mitől annyira jók. Az erejüktől és az állóképességüktől kezdve a mentális képességükig, a tánc előnyeit naphosszat sorolhatnánk. Összegyűjtöttük egy listába az 5 -a test számára- leghasznosabb előnyét, amit most ismertetünk is:
1. Tökéletes testtartás
Igen, erre lehetett számítani… főleg, ha órákat töltünk az íróasztalunknál görnyedve. A balett-táncosok az első tanóráiktól kezdve tanulják a tökéletes testtartást. Azt pedig tudjuk, hogy az öregedéssel a testtartásunk is romlik. Akkor mégis milyen előnyeit élvezhetjük a táncnak?
Egy idős emberekkel végzett tanulmány szerint, heti három táncóra már egyetlen hónap leforgása alatt is javított a testtartásukon.1 A tanulmány arra enged következtetni, hogy az öregedési folyamatok lelassításához bármilyen életkorban és bármilyen fizikai és kognitív képességekkel javasolt a tánc – elég jól hangzik, nem?1
2. Első osztályú koordináció
Nem azt csinálják a végtagjaink, amit szeretnénk, hogy csináljanak? Nos, ezen is segíthet a tánc! Kutatók szerint, a balett az évek során képes megváltoztatni, javítani az idegrendszer működését, hogy hogyan koordinálja az izmainkat a járáshoz vagy az egyensúlyozáshoz. A profi balett-táncosok sokkal precízebben képesek használni az izmaikat, mint azok, akiknek nincs táncmúltjuk.
3. Támogatja az állóképességet
A futás nem mindenkinek ajánlott, úgyhogy még egy érv, hogy a szórakoztató tánc mellett döntsünk. Több kutatás is megvizsgálta, hogy a tánc milyen hatással van a kardiovaszkuláris rendszerünkre. Ezek olyan eredményekkel szolgáltak, amelyek szerint már heti 2-3 táncóra is képes növelni az állóképességünket.3,4
Azonban egy másik kutatás szerint fontos részlet, hogy ez egy magas intenzitású táncóra legyen, hiszen csak akkor érjük el a fent említett, kívánt hatást.5
4. Hajlékonyság
Ha táncosak vagyunk, ha súlyemelők, a testünk rugalmassága nagy mértékben képes befolyásolni a teljesítményünket, illetve a sérülések előfordulásának valószínűségét.6 Ha már a lábujjainkat is megterhelő elérni, akkor bátran tegyük a voksunkat a tánc mellé, hiszen rendkívül hasznos tud lenni, ha a hajlékonyságunk növelése a cél. Bizonyított tény, hogy a tanuló balettosok és a profi táncosok (nők és férfiak egyaránt) teste jóval nagyobb mozgástartományt teszt lehetővé, mint a nem táncosoké.7,8,9
5. Hangulat
Ha fel szeretnénk dobni kicsit a hangulatot, az egyik legjobb, amit tehetünk, hogy a táncparkett felé vesszük az irányt, mivel a tánc -több kutatás szerint is- képes csökkenteni a feszültséget.10 Ezen kívül szuper lehetőséget kínál, hogy szocializálódjunk és új embereket ismerhessünk meg. Egy másik kutatás pedig arról számolt be, hogy segít a táncpartnerünkbe vetett bizalmunkat növelni, plusz kialakít egy pozitív hozzáállást a társasági élethez.
Jegyezzük meg
A tanulmányok magukért beszélnek – a táncnak megannyi hasznos velejárója van. Akár otthon kapjuk el a dallamokat, akár egy bálteremben, a lényeg, hogy a zene legyen kedvünkre való… aztán már nem marad más dolgunk, mint élvezni a pozitív előnyeit!
A 4 leghatásosabb kiegészítő az ízületek védelméért
Cikkünkben hasznos gyakorlati tanácsokat olvashatsz arról, hogyan óvhatod meg ízületeidet!
5 tipp a pihentető alvásért
Ahhoz, hogy jobban aludjunk, meg kell tanulnunk relaxálni. Mindannyian szeretnénk pihentetően aludni egy hosszú, fárasztó nap után, úgyhogy adjunk egy-egy esélyt ennek az 5 tippnek, és nézzük meg, mi működik a legjobban.
1. Coubard, O. A., Ferrufino, L., Nonaka, T., Zelada, O., Bril, B., & Dietrich, G. (2014). One month of contemporary dance modulates fractal posture in aging. Frontiers in aging neuroscience, 6, 17.
2. Sawers, A., Allen, J. L., & Ting, L. H. (2015). Long-term training modifies the modular structure and organization of walking balance control. Journal of neurophysiology, 114(6), 3359-3373.
3. Watterson, V. V. (1984). The effects of aerobic dance on cardiovascular fitness. The Physician and Sportsmedicine, 12(10), 138-145.
4. Dowdy, D. B., Cureton, K. J., Duval, H. P., & Ouzts, H. G. (1985). Effects of aerobic dance on physical work capacity, cardiovascular function and body composition of middle-aged women. Research Quarterly for Exercise and Sport, 56(3), 227-233.
5. Williford, H. N., Blessing, D. L., Olson, M. S., & Smith, F. H. (1989). Is low-impact aerobic dance an effective cardiovascular workout?. The Physician and sportsmedicine, 17(3), 95-109.
6. Morton, S. K., Whitehead, J. R., Brinkert, R. H., & Caine, D. J. (2011). Resistance training vs. static stretching: effects on flexibility and strength. The Journal of Strength & Conditioning Research, 25(12), 3391-3398.7.
7. Chatfield, S. J., Byrnes, W. C., Lally, D. A., & Rowe, S. E. (1990). Cross-sectional physiologic profiling of modern dancers. Dance Research Journal, 22(1), 13-20.
8. Klemp, P., & Learmonth, I. D. (1984). Hypermobility and injuries in a professional ballet company. British journal of sports medicine, 18(3), 143-148.
9. Alter, M. J. (2004). Science of flexibility. Human Kinetics.
10. Lesté, A., & Rust, J. (1990). Effects of dance on anxiety. American Journal of Dance Therapy, 12(1), 19-25
11. Tarr, B., Launay, J., Cohen, E., & Dunbar, R. (2015). Synchrony and exertion during dance independently raise pain threshold and encourage social bonding. Biology letters, 11(10), 20150767.
Evangeline fiatal kora óta versenyszerűen sportolt. RYA minősített vitorlás oktatóként tisztában van vele, hogy mennyire fontos a megfelelő táplálkozás az extrém és állóképességi sportokban, mivel a Team GBR csapatában és az egyetemi első számú csapat edzőjeként és kapitányaként szerzett tapasztalatot.
Szabadidejében Evangeline szeret futni, különösen maratonokat. Hétvégén vízi sportokat űzve vagy a hegyekben túrázva találod. Kedvenc estéit HIIT edzésekkel vagy guggolásokkal tölti az edzőteremben, mielőtt összedobna egy jó fűszeres ételt, egy tonna zöldséggel - yum!
Evie tapasztalatairól itt tudhatsz meg többet.